CDBC3200-HF
DigiKey Part Number
641-1725-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1725-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1725-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBC3200-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO214AB
Detailed Description
Diode 200 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 3 A