CDBC3150-HF
DigiKey Part Number
641-1724-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1724-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1724-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBC3150-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 3A DO214AB
Detailed Description
Diode 150 V 3A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Capacitance @ Vr, F
250pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 3 A