CDBB2150-HF
DigiKey Part Number
641-1715-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1715-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1715-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBB2150-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 2A DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 2A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBB2150-HF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
30pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
875 mV @ 2 A