CDBB1200-HF
DigiKey Part Number
641-1711-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1711-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1711-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBB1200-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 1A DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount DO-214AA (SMB)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DO-214AA (SMB)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 1 A