CDBA5150-HF
DigiKey Part Number
641-1705-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1705-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1705-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBA5150-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 150V 5A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 150 V 5A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBA5150-HF Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 150 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
380pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
870 mV @ 5 A