CDBA1100LR-HF
DigiKey Part Number
CDBA1100LR-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBA1100LR-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
750 mV @ 1 A