BR35005-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Bridge Rectifier Single Phase Standard 50 V QC Terminal BR
BR35005-G
DigiKey Part Number
BR35005-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR35005-G
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 35A BR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 12.5 A
Manufacturer
Comchip Technology
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
QC Terminal
Diode Type
Single Phase
Package / Case
4-Square, BR
Technology
Standard
Supplier Device Package
BR
Voltage - Peak Reverse (Max)
50 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
35 A