ASMAJ170A-HF
DigiKey Part Number
641-ASMAJ170A-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMAJ170A-HF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Detailed Description
275V Clamp 1.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.4A