ASMAJ16A-HF
DigiKey Part Number
641-ASMAJ16A-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASMAJ16A-HF
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 15.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15.4A