ACPDT-24V
DigiKey Part Number
641-1671-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1671-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1671-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACPDT-24V
Description
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47V Clamp 1A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
47W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
25V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
47V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1A (8/20µs)