ACDBN1100-HF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Comchip Technology
In Stock: 2.475
Datasheet
Diode 100 V 1A Surface Mount 1206
ACDBN1100-HF
DigiKey Part Number
641-1614-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACDBN1100-HF
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 1A 1206
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ACDBN1100-HF Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
110pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Supplier Device Package
1206
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)