A5KP350CA-G
DigiKey Part Number
A5KP350CA-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A5KP350CA-G
Description
TVS DIODE 350VWM 567VC R6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
567V Clamp 8.82A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A5KP350CA-G Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
350V
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
391V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
567V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.82A