3KP24A-HF
DigiKey Part Number
641-3KP24A-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP24A-HF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC R6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 77.12A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.12A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V