3KP20CA-HF
DigiKey Part Number
641-3KP20CA-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP20CA-HF
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC R6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.4V Clamp 92.59A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
92.59A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V