1.5KE8.2A-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 987
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
12.1V Clamp 123.97A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE8.2A-HF
DigiKey Part Number
641-1.5KE8.2A-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE8.2A-HF
Description
TVS DIODE 7VWM 12.1VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
123.97A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V