1.5KE68CA-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 2.940
Datasheet
92V Clamp 16.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE68CA-G
DigiKey Part Number
641-1.5KE68CA-GTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE68CA-G
Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
92V