1.5KE62A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.408
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Microchip Technology
In Stock: 98
Taiwan Semiconductor Corporation
85V Clamp 17.65A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE62A-G
DigiKey Part Number
1.5KE62A-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE62A-G
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE62A-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.65A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V