1.5KE30CA-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1.667
Datasheet
41.4V Clamp 36.23A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE30CA-G
DigiKey Part Number
641-1.5KE30CA-GTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE30CA-G
Description
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
36.23A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
25.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
28.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
41.4V