XGL5030-181MEC
DigiKey Part Number
4652-XGL5030-181MEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XGL5030-181MEC
Description
FIXED IND 180NH 31.8A 1.6 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
180 nH Shielded Molded Inductor 31.8 A 1.6mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
160MHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 165°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.216" L x 0.208" W (5.48mm x 5.28mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
30A