SLC7649S-500KLD
DigiKey Part Number
4652-SLC7649S-500KLD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLC7649S-500KLD
Description
FIXED IND 50NH 74A 0.17 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
50 nH Shielded Wirewound Inductor 74 A 0.17mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
0.17mOhm
Series
Frequency - Self Resonant
900MHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.300" L x 0.295" W (7.62mm x 7.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.195" (4.96mm)
Current - Saturation (Isat)
84A