MSS1260H-683KED
DigiKey Part Number
4652-MSS1260H-683KED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSS1260H-683KED
Description
FIXED IND 68UH 1.6A 102.9 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core Inductor 1.6 A 102.9mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
102.9mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
8.3MHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.246" (6.25mm)
Current - Saturation (Isat)
2.7A