0603LS-72NXJRC
DigiKey Part Number
4652-0603LS-72NXJRC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0603LS-72NXJRC
Description
FIXED IND 72NH 1.4A 120 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
72 nH Unshielded Inductor 1.4 A 120mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Q @ Freq
12 @ 7.9MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
1.4GHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
0603
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.071" L x 0.040" W (1.80mm x 1.02mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.044" (1.12mm)
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max