0402CS-6N2XGRW
DigiKey Part Number
4652-0402CS-6N2XGRW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402CS-6N2XGRW
Description
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
6.2 nH Unshielded Wirewound Inductor 760 mA 83mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
83mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
52 @ 900MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Packaging
Strip
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0402
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.047" L x 0.025" W (1.19mm x 0.64mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)