VSAB0630-100M
DigiKey Part Number
4044-VSAB0630-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VSAB0630-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VSAB0630-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSAB0630-100M
Description
FIXED IND 10UH 4A 72 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 4 A 72mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
72mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
0630
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm)
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)