VCRHC0704-4R7M
DigiKey Part Number
4044-VCRHC0704-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-VCRHC0704-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-VCRHC0704-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCRHC0704-4R7M
Description
COMMON MODE CHOKE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH @ 100 kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 8 Ohms @ 37 MHz 3.6A DCR 56mOhm
Category
Current Rating (Max)
3.6A
Manufacturer
CODACA
DC Resistance (DCR) (Max)
56mOhm
Series
Voltage Rating - DC
500V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Filter Type
Power Line
Mounting Type
Surface Mount
Number of Lines
2
Size / Dimension
0.295" L x 0.295" W (7.50mm x 7.50mm)
Impedance @ Frequency
8 Ohms @ 37 MHz
Height (Max)
0.189" (4.80mm)
Inductance @ Frequency
4.7 µH @ 100 kHz