SPRH127-6R8N
DigiKey Part Number
4044-SPRH127-6R8NTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-SPRH127-6R8NCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-SPRH127-6R8NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPRH127-6R8N
Description
FIXED IND 6.8UH 7A 19.4 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 7 A 19.4mOhm Max 2-SMD Drum Core, High Current, Low DCR
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
19.4mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Features
Drum Core, High Current, Low DCR
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
1275
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Current - Saturation (Isat)
12.7A
Height - Seated (Max)
0.307" (7.80mm)