CSHB0530R-8R2M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0530R-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0530R-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0530R-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0530R-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 4.5A 71 MOHM SMD
Detailed Description
8.2 µH Shielded Molded Inductor 4.5 A 71mOhm Max 2-SMD
Category
Current - Saturation (Isat)
4.8A
DC Resistance (DCR)
71mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Supplier Device Package
0530
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)