CSHB0412-6R8M
DigiKey Part Number
4044-CSHB0412-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSHB0412-6R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSHB0412-6R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSHB0412-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 2.1A 230 MOHM
Detailed Description
6.8 µH Shielded Molded Inductor 2.1 A 230mOhm Max 2-SMD
Category
Current - Saturation (Isat)
2.1A
DC Resistance (DCR)
230mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)