CSEG0420H-1R2M
DigiKey Part Number
4044-CSEG0420H-1R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSEG0420H-1R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSEG0420H-1R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSEG0420H-1R2M
Description
FIXED IND 1.2UH 12.7A 11.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Shielded Wirewound Inductor 12.7 A 11.3mOhm Max 2-SMD Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Category
Current - Saturation (Isat)
9A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
11.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low DCR, Low Loss, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.093" (2.35mm)