CSD1315B-4R7M
DigiKey Part Number
4044-CSD1315B-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSD1315B-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSD1315B-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSD1315B-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 11A 5.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 11 A 5.2mOhm Max 4-SMD 2-in-1 design with High Fidelity
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5.2mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
2-in-1 design with High Fidelity
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
4-SMD
Inductance
Supplier Device Package
1315
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.591" L x 0.531" W (15.00mm x 13.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Current - Saturation (Isat)
16.3A