CSCM1480L-2R0M
DigiKey Part Number
4044-CSCM1480L-2R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSCM1480L-2R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSCM1480L-2R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCM1480L-2R0M
Description
FIXED IND 2UH 20A 2.02 MOHM SMD
Detailed Description
2 µH Shielded Wirewound Inductor 20 A 2.02mOhm Max 3-SMD Low Loss Ferrite Core
EDA/CAD Models
CSCM1480L-2R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
24.5A
DC Resistance (DCR)
2.02mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Low Loss Ferrite Core
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
3-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.583" L x 0.571" W (14.80mm x 14.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)