CSCM1256-1R8M
DigiKey Part Number
4044-CSCM1256-1R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSCM1256-1R8MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSCM1256-1R8MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCM1256-1R8M
Description
FIXED IND 1.8UH 13A 3.1 MOHM SMD
Detailed Description
1.8 µH Shielded Wirewound Inductor 13 A 3.1mOhm Max 3-SMD Low Loss Ferrite Core
EDA/CAD Models
CSCM1256-1R8M Models
DC Resistance (DCR)
3.1mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Low Loss Ferrite Core
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
3-SMD
Inductance
Supplier Device Package
1256
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.500" L x 0.492" W (12.70mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.215" (5.45mm)
Current - Saturation (Isat)
19A