CSCF3218-6R8MC
DigiKey Part Number
4044-CSCF3218-6R8MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSCF3218-6R8MC
Description
FIXED IND 6.8UH 50A 1.6 MOHM TH
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 50 A 1.6mOhm Max Vertical, 3 PC Pin Mn-Zn Ferrite Low Loss
EDA/CAD Models
CSCF3218-6R8MC Models
DC Resistance (DCR)
1.6mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Mn-Zn Ferrite Low Loss
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 3 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
3218
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.260" L x 0.886" W (32.00mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.748" (19.00mm)
Current - Saturation (Isat)
55A