CSBX1265-3R6M
DigiKey Part Number
4044-CSBX1265-3R6MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSBX1265-3R6MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSBX1265-3R6MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSBX1265-3R6M
Description
FIXED IND 3.6UH 17A 4.85 MOHM
Detailed Description
3.6 µH Shielded Wirewound Inductor 17 A 4.85mOhm Max 2-SMD High Saturation
EDA/CAD Models
CSBX1265-3R6M Models
DC Resistance (DCR)
4.85mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1265
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.543" L x 0.504" W (13.80mm x 12.80mm)
Current - Saturation (Isat)
30A
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)