CSBX1060-8R2M
DigiKey Part Number
4044-CSBX1060-8R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSBX1060-8R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSBX1060-8R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSBX1060-8R2M
Description
FIXED IND 8.2UH 7.8A 15.6 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 µH Shielded Wirewound Inductor 7.8 A 15.6mOhm Max 2-SMD High Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSBX1060-8R2M Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
15.6mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
High Saturation
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1060
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.441" L x 0.402" W (11.20mm x 10.20mm)
Current - Saturation (Isat)
15A
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)