CSAB0420-100M
DigiKey Part Number
4044-CSAB0420-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CSAB0420-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CSAB0420-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSAB0420-100M
Description
FIXED IND 10UH 1.8A 282 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Molded Inductor 1.8 A 282mOhm Max 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSAB0420-100M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
282mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)