CRHSM0705-4R7M
DigiKey Part Number
4044-CRHSM0705-4R7MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-CRHSM0705-4R7MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-CRHSM0705-4R7MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRHSM0705-4R7M
Description
FIXED IND 4.7UH 4.2A 22.9 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 4.2 A 22.9mOhm Max 4-SMD
Category
Current - Saturation (Isat)
6.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
22.9mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
4-SMD
Inductance
Supplier Device Package
0705
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)