CPRX3018HA-6R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX3018HA-6R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX3018HA-6R2MC
Description
FIXED IND 6.2UH 38A 2.4 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 µH Shielded Wirewound Inductor 38 A 2.4mOhm Max Vertical, 2 PC Pin High Current
Category
Current - Saturation (Isat)
140A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.4mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.170" L x 0.721" W (30.00mm x 18.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)