CPRX1912S-150MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX1912S-150MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX1912S-150MC
Description
FIXED IND 15UH 17A 8.27 MOHM TH
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 17 A 8.27mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire
Category
Current - Saturation (Isat)
25A
DC Resistance (DCR)
8.27mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.688" (17.50mm)