CPRX1912H-6R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX1912H-6R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX1912H-6R2MC
Description
FIXED IND 6.2UH 21A 5.39 MOHM TH
Detailed Description
6.2 µH Shielded Wirewound Inductor 21 A 5.39mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Category
Current - Saturation (Isat)
60A
DC Resistance (DCR)
5.39mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Features
Flat Wire, High Current
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.688" (17.50mm)