CPRX1912H-2R2MC
DigiKey Part Number
4044-CPRX1912H-2R2MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPRX1912H-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 33A 2.09 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 33 A 2.09mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Category
Current - Saturation (Isat)
97A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.09mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.768" L x 0.524" W (19.50mm x 13.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.688" (17.50mm)