CPQX2918H-100MC
DigiKey Part Number
4044-CPQX2918H-100MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPQX2918H-100MC
Description
FIXED IND 10UH 23.5A 5.25 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Wirewound Inductor 23.5 A 5.25mOhm Max Vertical, 3 PC Pin High Saturation Current, Soft Saturation
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5.25mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
High Saturation Current, Soft Saturation
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 3 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
2918
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.102" L x 0.984" W (28.00mm x 23.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.728" (18.50mm)
Current - Saturation (Isat)
92A