CPEX3635L-4R7MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX3635L-4R7MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX3635L-4R7MC
Description
FIXED IND 4.7UH 120A 0.36 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 120 A 0.36mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEX3635L-4R7MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
126A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.36mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" L x 1.406" W (36.00mm x 35.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.346" (34.20mm)