CPEX3231H-2R0MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX3231H-2R0MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX3231H-2R0MC
Description
FIXED IND 2UH 84A 0.47 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µH Shielded Wirewound Inductor 84 A 0.47mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEX3231H-2R0MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
290A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
0.47mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Inductance
Size / Dimension
1.268" L x 1.240" W (32.20mm x 31.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.201" (30.50mm)