CPEX3222L-360MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX3222L-360MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX3222L-360MC
Description
FIXED IND 36UH 27A 4.15 MOHM TH
Detailed Description
36 µH Shielded Wirewound Inductor 27 A 4.15mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Low Loss, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEX3222L-360MC Models
DC Resistance (DCR)
4.15mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Low Loss, Soft Saturation
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.268" L x 0.874" W (32.20mm x 22.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Current - Saturation (Isat)
36A