CPEX3222H-200MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX3222H-200MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX3222H-200MC
Description
FIXED IND 20UH 23A 5.52 MOHM TH
Detailed Description
20 µH Shielded Wirewound Inductor 23 A 5.52mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current
Category
Current - Saturation (Isat)
85A
DC Resistance (DCR)
5.52mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.268" L x 0.874" W (32.20mm x 22.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)