CPEX2626L-4R1MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX2626L-4R1MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX2626L-4R1MC
Description
FIXED IND 4.1UH 60A 0.64 MOHM TH
Detailed Description
4.1 µH Shielded Wirewound Inductor 60 A 0.64mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEX2626L-4R1MC Models
DC Resistance (DCR)
0.64mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.043" L x 1.024" W (26.50mm x 26.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Current - Saturation (Isat)
92A