CPEX2626L-180MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX2626L-180MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX2626L-180MC
Description
FIXED IND 18UH 33A 2.62 MOHM TH
Detailed Description
18 µH Shielded Wirewound Inductor 33 A 2.62mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
EDA/CAD Models
CPEX2626L-180MC Models
DC Resistance (DCR)
2.62mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.043" L x 1.024" W (26.50mm x 26.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Current - Saturation (Isat)
44A