CPEX2022L-6R5MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX2022L-6R5MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX2022L-6R5MC
Description
FIXED IND 6.5UH 42A 1.51 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.5 µH Shielded Wirewound Inductor 42 A 1.51mOhm Max Vertical, 2 PC Pin Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPEX2022L-6R5MC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.51mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Features
Flat Wire, High Current, Soft Saturation
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, 2 PC Pin
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.874" L x 0.807" W (22.20mm x 20.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Current - Saturation (Isat)
55A