CPEX2017S-140MC
DigiKey Part Number
4044-CPEX2017S-140MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPEX2017S-140MC
Description
FIXED IND 14UH 20.5A 5.76 MOHM
Detailed Description
14 µH Shielded Wirewound Inductor 20.5 A 5.76mOhm Max Vertical, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
CPEX2017S-140MC Models
Category
Current - Saturation (Isat)
41A
DC Resistance (DCR)
5.76mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.807" L x 0.689" W (20.50mm x 17.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)